Gaz Alarm Cihazları

2018-06-09 09:44:22

Gaz Alarm Cihazları

Doğalgaz olan her yerde güvenliği sağlamak için gazalarm cihazları kullanmak gerekir. Herhangi bir gaz kaçağı olması halinde hayati risk vardır. Kaçak nedeniyle doğalgazdan zehirlenilebileceği gibi yangın çıkması ihtimali de vardır. Bu yüzden kaçaklar asla hafife alınmamalı ve hatta önlem alınmalıdır.

Gaz alarm cihazları oldukça hafif, portatif, yer kaplamayan ürünler olduğundan evin her yerine konulabilir. Ancak gaz kullanımının yoğun olduğu mutfaklara konulması daha uygundur.

Çalışma Prensibi

Gaz detektörleri havadaki karbon monoksit gazı belirli bir seviyeye gelince algılar. Sesli ve ışıklı olarak alarm verir. Bu alarm cihazlarının hassasiyetleri değişkenlik gösterir. Bazıları tehlikeli oranın çok altında olsa bile alarm verecektir. Sistemin kullanıldığı yere göre cihaz seçimi yapmak gerekir. Patlayıcı maddelerin bulunduğu bir ortamda en ufak kaçak bile faciaya sebep olabilir. Bu sebeple mekana özgü alarm seçmek gerekir.

Gaz alarm cihazları sadece evlerde değil, arabalarda da kullanılır. LPG ile çalışan arabalar oldukça tehlikelidir. Alarm sayesinde sürücü en ufak kaçakta bile uyarılır.