Yerden Isıtma

2018-06-12 15:55:18

Yerden Isıtma

Petekler, kombiler gibi ürünlerle uğraşmak istemeyenler için yerden ısıtma istemleri avantajlıdır. Zeminin altına döşenen sistem sayesinde ısınma yerden sağlanır. Bu sistem elektrikli ve borulu olarak döşenebilir.

Yerden Isıtma Şekilleri

Yerden ısıtma sistemleri temel olarak iki tanedir. Elektrikli yerden ısıtma sisteminde zeminin altına kablolu sistem döşenir. Sistem zeminde az miktarda yükseltiye sebep olur. Yakıt olarak elektrik kullanılır. Makine dairesine gerek yoktur ve sıcaklık ayarı daha hassastır.

Borulu yerden ısıtmada ise zemine borular döşenir ve içinden sıcak su akışı sağlanır. Kombi mantığı ile çalışan bir sistemdir. Ancak bu sistem daha kalın olduğu için zemini biraz daha yükseltir. Makine dairesi de kurmak gereklidir.

Avantajları

Yerden ısıtma pratik ve kullanışlı bir sistemdir. Radyatörlerin kapladığı alandan tasarruf edilir. Mekanın kullanım alanı artar ve her yerde eşit sıcaklık sağlanır. Tek merkezden evin her yeri aynı şekilde ısıtılacaktır. Yerden ısıtma sistemi ile sıcaklık yerden tavana yükselecektir. Apartman daireleri gibi yerlerde kullanımı oldukça uygundur. Yeni binalarda sıklıkla karşılaşılır.